bg

Program dla Oświęcimia Koalicji Obywatelsko-Samorządowej KOS2018

 

Budownictwo

  1. Wybudujemy tanie mieszkania na wynajem i zagospodarujemy pustostany znajdujące się w zasobach miasta. Będziemy aktywnie poszukiwać i pozyskiwać środki na remonty pustostanów i budowę nowych lokali komunalnych, tak jak dzieje się to w Chrzanowie Andrychowie, Kętach i Krakowie.
  2. Kruki, Monowice i Stare Stawy– jedne z najszybciej rozwijających się osiedli wymagających inwestycji w infrastrukturę.

Bezpieczeństwo

  1. Doświetlimy przejścia dla pieszych oraz zadbamy o wymianę oświetlenia ulicznego na nowoczesne LED.
  2. Wybudujemy wyniesione przejścia dla pieszych w rejonie szkół podstawowych oraz przedszkoli.
  3. Tam, gdzie jest to uzasadnione i możliwe – utworzymy specjalne zatoki do bezpiecznego wysiadania dzieci przy budynkach szkół i przedszkoli.

Oświata

  1. Powstanie nowy budynek przedszkola na osiedlu Błonie.
  2. Wydłużymy czas pracy przedszkoli i żłobków miejskich oraz zwiększymy ofertę półkolonii dla dzieci w okresie wakacji i ferii zimowych.
  3. Zwiększymy dofinansowanie do zajęć pozalekcyjnych: zarówno wyrównawczych jak i rozwijających uzdolnienia uczniów.
  4. Będziemy zabiegać o ograniczenie liczebności klas w szkołach. Zamierzamy popierać nowoczesne programy edukacyjne i innowacje pedagogiczne wprowadzane przez szkoły.
  5. Zagwarantujemy dodatkowe godziny nauki języków obcych w szkołach w optymalnych, pod względem liczebności i poziomu, grupach.
  6. Wzmocnimy opiekę psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolach i szkołach.

Zdrowie

  1. Poprawimy dostępność i jakość usług medycznych.
  2. Wprowadzimy aktywną politykę opieki nad seniorami i osobami wymagającymi wsparcia.
  3. Stworzymy preferencyjne warunki do odbycia stażu dla młodych lekarzy. Poprawimy funkcjonowanie Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego (ZLA).
  4. Udostępnimy bezpłatnie szczepionki na grypę dla mieszkańców Oświęcimia.
  5. Zagwarantujemy szybką ścieżkę dostępu do pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Transport

  1. Zainicjujemy proces budowy przystanku kolejowego – punktu przesiadkowego „Oświęcim-Kruki” oraz modernizację stacji „Dwory”.
  2. Zintensyfikujemy działania na rzecz przebudowy drogi krajowej 44 na odcinku od ronda przy stacji „Orlen” (ul. Chemików) do marketu „Castorama” (ul. Zatorska).
  3. Wprowadzimy bezpłatną komunikację miejską dla posiadaczy Oświęcimskiej Karty Mieszkańca oraz młodzieży szkolnej z Oświęcimia.
  4. Dostosujemy rozkład jazdy i linie MZK do realnych potrzeb mieszkańców.
  5. Będziemy zabiegać u organizatorów przewozów kolejowych o poprawienie oferty przez wprowadzenie pociągów przyśpieszonych na popularnych kierunkach podróży.
  6. Będziemy zabiegać o dostępność do ofert typu bilet metropolitalny lub metrobilet dla mieszkańców Oświęcimia.
  7. Przeanalizujemy możliwości wprowadzenia na niektórych ulicach miejskich ruchu jednokierunkowego w celu zwiększenia ilości miejsc parkingowych oraz poprawy bezpieczeństwa pieszych.
  8. Zielona fala na Dąbrowskiego – zintegrowany system sterowania światłami ulicznymi – podejmiemy rozmowy w tej sprawie z zarządcą drogi.

Ekologia

  1. Mniej betonozy w mieście! Przywrócimy zieleń w Rynku Starego Miasta
  2. Stworzymy lepsze warunki dla egzystowania czworonogów w naszym mieście.
  3. Wprowadzimy obowiązkowe nasadzenia drzew wyprzedzające wycinki związane z inwestycjami (przykładowa zasada: jedno wycięte – 20 nasadzonych lub więcej). Zagwarantujemy 5-letni monitoring i bieżące uzupełnianie ewentualnych strat.
  4. Powstaną elektrownie fotowoltaiczne na budynkach miejskich – tam, gdzie to jest możliwe.
  5. Stanowcze NIE – dla instalacji przemysłowych zanieczyszczających środowisko! Tak dla atomu w mieście, ale tylko po profesjonalnych i transparentnych konsultacjach ze społeczeństwem.
  6. Zakaz lokalizowania jakichkolwiek nowych inwestycji w zakresie przetwarzania odpadów w obszarze miasta Oświęcim.

Sport

  1. Rozbudujemy i zmodernizujemy kompleks sportowy w naszym mieście. Stadion piłkarski otrzyma nowe życie w nowym miejscu. Lodowisko zostanie wyremontowane i rozbudowane o nową taflę. Będziemy mieć oko na prace projektowe przy tej inwestycji tak, aby głos zainteresowanych użytkowników był respektowany, a gotowy projekt spełniał wymogi zamawiającego. W lecie na rozmrożonej tafli powstanie rolkowisko.
  2. Na Błoniach i Zasolu powstaną nowe obiekty do uprawiania sportów rolkarskich i akrobatyki rowerowej. Będą to: nowy skatepark oraz pump track. W miarę możliwości istniejące obiekty będą modernizowane. Na mniejszych placach zabaw powstaną mniejsze urządzenia przydatne do uprawiania tych sportów.
  3. Udostępnimy nieodpłatnie sale gimnastyczne dzieciom i młodzieży w godzinach popołudniowych.
  4. Położymy nacisk na finansowanie masowych dyscyplin sportowych – im więcej adeptów danej dyscypliny, tym większe zaangażowanie środków publicznych na ten cel.

Rekreacja i turystyka

  1. Wybudujemy ogólnodostępne letnie kąpielisko.
  2. Wybudujemy lub zmodernizujemy place zabaw i rekreacji na wszystkich osiedlach z uwzględnieniem potrzeb każdego wieku.
  3. Wprowadzimy opłatę miejscową jako źródło środków na utrzymanie infrastruktury rekreacyjnej i imprez plenerowych.
  4. Chcemy, aby Oświęcim stał się bazą do organizacji obozów sportowych . Nowy produkt turystyczny w oparciu o gotową nietuzinkową infrastrukturę sportową i noclegową.

Przedsiębiorcy

  1. Rewizja wysokości czynszu w lokalach miejskich oraz w przestrzeniach miejskich np. Rynek Starego Miasta. Lepszy niższy czynsz i wynajęty lokal niż wysoki i ziejący pustką pustostan!
  2. Rynek tętniący życiem: część czynszu będzie przeznaczone na organizację cyklicznych imprez plenerowych we współpracy z Wydziałem Promocji Miasta.
  3. Planujemy dostosowanie niektórych stawek podatków w taki sposób, by firmy miały motywację do rejestracji w Oświęcimiu.

Sprawy społeczno-obywatelskie

  1. Uchwała krajobrazowa dla terenów najcenniejszych wizualnie.
  2. Wprowadzimy Budżet Obywatelski.
  3. Zwiększymy dofinansowanie dla Rad Osiedli na cele bieżące oraz na Społeczną Inicjatywę Rad Osiedli.
  4. Podwoimy budżet dla lokalnych organizacji pozarządowych – miasto silne siłą aktywności mieszkańców. Większość popularnych miejskich wydarzeń to działania trzeciego sektora.
  5. Nigdy więcej Oświęcimskiej Gali Sportów Walki poza Oświęcimiem!

Osoby z niepełnosprawnością

  1. Przeciwdziałanie wykluczeniu i wspieranie inicjatyw na rzecz integracji i aktywizacji dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością
  2. Aktywna (a nie pasywna) rola pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Oświęcim.
  3. Wspieranie działań zwiększających liczbę miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, również w spółkach i instytucjach podległych władzom miasta i powiatu.
  4. Rozwój w naszym mieście mieszkalnictwa wspomaganego, gwarantującego osobie z niepełnosprawnością niezależne życie i podmiotowe traktowanie.

Partycypacja i wrażliwość społeczna w sprawowaniu władzy

  1. Inwestycje miejskie poprzedzone analizą potrzeb i wniosków mieszkańców.
  2. Duże projekty inwestycyjne poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi z udziałem mieszkańców miasta.
  3. Transmisje z obrad sesji Rady Miasta – relacjonowane w mediach społecznościowych na żywo.
  4. Relacje z sesji RM i prac komisji, ważne wnioski interpelacje radnych – publikowane w miesięczniku „Głos Ziemi Oświęcimskiej”.
  5. Stworzenie systemu, który docelowo urealni wynagrodzenia urzędników w Urzędzie Miasta Oświęcim oraz jednostkach podległych, co umożliwi zapełnienie wakatów.

Oświęcim – ważnym punktem na mapie Europy

  1. Wykorzystamy potencjał Oświęcimia i jego instytucji do stworzenia w naszym mieście Europejskiego Centrum Praw Człowieka