Program dla Oświęcimia Koalicji Obywatelsko-Samorządowej KOS2018
Budownictwo
- Wybudujemy tanie mieszkania na wynajem i zagospodarujemy pustostany znajdujące się w zasobach miasta. Będziemy aktywnie poszukiwać i pozyskiwać środki na remonty pustostanów i budowę nowych lokali komunalnych, tak jak dzieje się to w Chrzanowie Andrychowie, Kętach i Krakowie.
- Kruki, Monowice i Stare Stawy– jedne z najszybciej rozwijających się osiedli wymagających inwestycji w infrastrukturę.
Bezpieczeństwo
- Doświetlimy przejścia dla pieszych oraz zadbamy o wymianę oświetlenia ulicznego na nowoczesne LED.
- Wybudujemy wyniesione przejścia dla pieszych w rejonie szkół podstawowych oraz przedszkoli.
- Tam, gdzie jest to uzasadnione i możliwe – utworzymy specjalne zatoki do bezpiecznego wysiadania dzieci przy budynkach szkół i przedszkoli.
Oświata
- Powstanie nowy budynek przedszkola na osiedlu Błonie.
- Wydłużymy czas pracy przedszkoli i żłobków miejskich oraz zwiększymy ofertę półkolonii dla dzieci w okresie wakacji i ferii zimowych.
- Zwiększymy dofinansowanie do zajęć pozalekcyjnych: zarówno wyrównawczych jak i rozwijających uzdolnienia uczniów.
- Będziemy zabiegać o ograniczenie liczebności klas w szkołach. Zamierzamy popierać nowoczesne programy edukacyjne i innowacje pedagogiczne wprowadzane przez szkoły.
- Zagwarantujemy dodatkowe godziny nauki języków obcych w szkołach w optymalnych, pod względem liczebności i poziomu, grupach.
- Wzmocnimy opiekę psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolach i szkołach.
Zdrowie
- Poprawimy dostępność i jakość usług medycznych.
- Wprowadzimy aktywną politykę opieki nad seniorami i osobami wymagającymi wsparcia.
- Stworzymy preferencyjne warunki do odbycia stażu dla młodych lekarzy. Poprawimy funkcjonowanie Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego (ZLA).
- Udostępnimy bezpłatnie szczepionki na grypę dla mieszkańców Oświęcimia.
- Zagwarantujemy szybką ścieżkę dostępu do pomocy psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.
Transport
- Zainicjujemy proces budowy przystanku kolejowego – punktu przesiadkowego „Oświęcim-Kruki” oraz modernizację stacji „Dwory”.
- Zintensyfikujemy działania na rzecz przebudowy drogi krajowej 44 na odcinku od ronda przy stacji „Orlen” (ul. Chemików) do marketu „Castorama” (ul. Zatorska).
- Wprowadzimy bezpłatną komunikację miejską dla posiadaczy Oświęcimskiej Karty Mieszkańca oraz młodzieży szkolnej z Oświęcimia.
- Dostosujemy rozkład jazdy i linie MZK do realnych potrzeb mieszkańców.
- Będziemy zabiegać u organizatorów przewozów kolejowych o poprawienie oferty przez wprowadzenie pociągów przyśpieszonych na popularnych kierunkach podróży.
- Będziemy zabiegać o dostępność do ofert typu bilet metropolitalny lub metrobilet dla mieszkańców Oświęcimia.
- Przeanalizujemy możliwości wprowadzenia na niektórych ulicach miejskich ruchu jednokierunkowego w celu zwiększenia ilości miejsc parkingowych oraz poprawy bezpieczeństwa pieszych.
- Zielona fala na Dąbrowskiego – zintegrowany system sterowania światłami ulicznymi – podejmiemy rozmowy w tej sprawie z zarządcą drogi.
Ekologia
- Mniej betonozy w mieście! Przywrócimy zieleń w Rynku Starego Miasta
- Stworzymy lepsze warunki dla egzystowania czworonogów w naszym mieście.
- Wprowadzimy obowiązkowe nasadzenia drzew wyprzedzające wycinki związane z inwestycjami (przykładowa zasada: jedno wycięte – 20 nasadzonych lub więcej). Zagwarantujemy 5-letni monitoring i bieżące uzupełnianie ewentualnych strat.
- Powstaną elektrownie fotowoltaiczne na budynkach miejskich – tam, gdzie to jest możliwe.
- Stanowcze NIE – dla instalacji przemysłowych zanieczyszczających środowisko! Tak dla atomu w mieście, ale tylko po profesjonalnych i transparentnych konsultacjach ze społeczeństwem.
- Zakaz lokalizowania jakichkolwiek nowych inwestycji w zakresie przetwarzania odpadów w obszarze miasta Oświęcim.
Sport
- Rozbudujemy i zmodernizujemy kompleks sportowy w naszym mieście. Stadion piłkarski otrzyma nowe życie w nowym miejscu. Lodowisko zostanie wyremontowane i rozbudowane o nową taflę. Będziemy mieć oko na prace projektowe przy tej inwestycji tak, aby głos zainteresowanych użytkowników był respektowany, a gotowy projekt spełniał wymogi zamawiającego. W lecie na rozmrożonej tafli powstanie rolkowisko.
- Na Błoniach i Zasolu powstaną nowe obiekty do uprawiania sportów rolkarskich i akrobatyki rowerowej. Będą to: nowy skatepark oraz pump track. W miarę możliwości istniejące obiekty będą modernizowane. Na mniejszych placach zabaw powstaną mniejsze urządzenia przydatne do uprawiania tych sportów.
- Udostępnimy nieodpłatnie sale gimnastyczne dzieciom i młodzieży w godzinach popołudniowych.
- Położymy nacisk na finansowanie masowych dyscyplin sportowych – im więcej adeptów danej dyscypliny, tym większe zaangażowanie środków publicznych na ten cel.
Rekreacja i turystyka
- Wybudujemy ogólnodostępne letnie kąpielisko.
- Wybudujemy lub zmodernizujemy place zabaw i rekreacji na wszystkich osiedlach z uwzględnieniem potrzeb każdego wieku.
- Wprowadzimy opłatę miejscową jako źródło środków na utrzymanie infrastruktury rekreacyjnej i imprez plenerowych.
- Chcemy, aby Oświęcim stał się bazą do organizacji obozów sportowych . Nowy produkt turystyczny w oparciu o gotową nietuzinkową infrastrukturę sportową i noclegową.
Przedsiębiorcy
- Rewizja wysokości czynszu w lokalach miejskich oraz w przestrzeniach miejskich np. Rynek Starego Miasta. Lepszy niższy czynsz i wynajęty lokal niż wysoki i ziejący pustką pustostan!
- Rynek tętniący życiem: część czynszu będzie przeznaczone na organizację cyklicznych imprez plenerowych we współpracy z Wydziałem Promocji Miasta.
- Planujemy dostosowanie niektórych stawek podatków w taki sposób, by firmy miały motywację do rejestracji w Oświęcimiu.
Sprawy społeczno-obywatelskie
- Uchwała krajobrazowa dla terenów najcenniejszych wizualnie.
- Wprowadzimy Budżet Obywatelski.
- Zwiększymy dofinansowanie dla Rad Osiedli na cele bieżące oraz na Społeczną Inicjatywę Rad Osiedli.
- Podwoimy budżet dla lokalnych organizacji pozarządowych – miasto silne siłą aktywności mieszkańców. Większość popularnych miejskich wydarzeń to działania trzeciego sektora.
- Nigdy więcej Oświęcimskiej Gali Sportów Walki poza Oświęcimiem!
Osoby z niepełnosprawnością
- Przeciwdziałanie wykluczeniu i wspieranie inicjatyw na rzecz integracji i aktywizacji dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością
- Aktywna (a nie pasywna) rola pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych przy Prezydencie Miasta Oświęcim.
- Wspieranie działań zwiększających liczbę miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością, również w spółkach i instytucjach podległych władzom miasta i powiatu.
- Rozwój w naszym mieście mieszkalnictwa wspomaganego, gwarantującego osobie z niepełnosprawnością niezależne życie i podmiotowe traktowanie.
Partycypacja i wrażliwość społeczna w sprawowaniu władzy
- Inwestycje miejskie poprzedzone analizą potrzeb i wniosków mieszkańców.
- Duże projekty inwestycyjne poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi z udziałem mieszkańców miasta.
- Transmisje z obrad sesji Rady Miasta – relacjonowane w mediach społecznościowych na żywo.
- Relacje z sesji RM i prac komisji, ważne wnioski interpelacje radnych – publikowane w miesięczniku „Głos Ziemi Oświęcimskiej”.
- Stworzenie systemu, który docelowo urealni wynagrodzenia urzędników w Urzędzie Miasta Oświęcim oraz jednostkach podległych, co umożliwi zapełnienie wakatów.
Oświęcim – ważnym punktem na mapie Europy
- Wykorzystamy potencjał Oświęcimia i jego instytucji do stworzenia w naszym mieście Europejskiego Centrum Praw Człowieka